Zamak Külçe

Zamak Alaşım

 • Zamak, genellikle basınç altındaki parçalarda kullanılan çinko elementi esaslı bir alaşım türüdür. Zamak alaşımının ana elementleri çinko, alüminyum, bakır, magnezyumdur. Tabii demir, kadmiyum, kalay, nikel, krom ve manganez de az miktarda kullanılmaktadır. Ancak bu alaşımın ana temeli çinkodur. Alaşımı hazırlamak için önce alüminyum eritilir, ardından saf bakır parçaları eriyiğin içine atılır ve bakır alüminyum içinde eriyene kadar sıcaklık yükseltilir ve geri kalanı uygulanır.
 • Zamak alaşımları çinko-alüminyum alaşım ailesinin bir üyesidir. Bu alaşım ilk olarak 1929'da New Jersey Çinko Şirketi tarafından metalürji bilimi alanına tanıtıldı. Zamak'ın farklı kaliteleri vardır ve bunlardan Zamak 2, Zamak 3, Zamak 5 ve Zamak 7 endüstriyel olarak en çok kullanılanlardır. Zamak Almanya’da bu alaşımın ana elementlerinin kısaltmasıdır.
 • Çinko elementi, mavi veya gümüş parıltılı beyaz bir renge sahiptir. Zamak alaşımında da aynı renk ve görünüm bir ölçüde görülebilir. Düşük erime noktası ve iyi akışkanlığı nedeniyle, bu alaşım döküm için uygun bir alaşımdır. Zamak'ın erime sıcaklığı yaklaşık 450 santigrat derece olup, elektrik ark ve alev ocaklarında üretilebilmektedir.
 • Zamak alaşımının mekanik özellikleri çok uygundur ve bu alaşımın sertliği bazı pirinç alaşımlarına göre daha yüksektir. Ayrıca, bu alaşımın dayanıklılığı gerçekten etkileyici! Böylece çekme testi altındaki numuneler yüksek mukavemet gösterir.
 • Zamak 200 santigrat dereceye kadar oksidasyona dayanabilir.

Zamak Uygulaması

 • Bahsedildiği gibi Zamak alaşımı genellikle basınca maruz kalan parçalarda kullanılmaktadır. Kapı ve pencere bileşenleri veya araba kolları gibi parçalar. Bu alaşımın kullanımını daha iyi anlamak için İspanyolet parçasını düşünün.
 • İspanyolet, ısıcamlı pencerelerde genellikle kapı veya pencere kanadını profil boyunca birkaç küçük çıkıntı ile kasaya kilitleyen ve Zamak'a geçerek kapı veya pencere kanadının kasaya sıkıca yapışmasını sağlayan bir hırdavat türüdür. İspanyolet, kapılar veya çift camlı pencereler için farklı boyutlarda mevcuttur ve normal bir kol veya kapı kilidi ile çalıştırılır. Isıcam ve alüminyum pencere üretiminde ispanyolet alet ve ek parçaları kullanılmaktadır.
 • Zamak, ısıcamlı kapı ve pencerelerin düzenlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Isıcam pencere ve kapı ayarlarında sorun yaşanmaması için imal edilen parçalar doğru ayarlanmalıdır. Ayrıca ısıcamlı kapı ve penceredeki Zamak tamiri ve değişimi yapılabilmekte olup, bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Bu tür uygulamalara ek olarak, bu alaşımın güzel görünümünden dolayı oyuncaklar gibi dekoratif parçaların ve bazı süs eşyalarının ve yapay elmasların yapımında da kullanılır. Ayrıca bu alaşım mekanik ve elektrik endüstrilerinde ve otomobil imalatında korozyona dayanıklı (galvanizli) kaplamalar olarak kullanılmaktadır.
 • Zamak'ın sertliği 85 Brinell olup, kalıcı kalıplarda 120 Brinell'e ulaşarak inşaat çeliğine yakındır. Zamak'ın oksidasyon direnci 200 santigrat dereceye kadar iyidir.
 • Zamak'ın ilgi çekici noktalarından biri de çinko miktarı ne kadar fazlaysa direnci o kadar yüksek ve daha az kırılgan olmasıdır. Aslında bu fonksiyonel parçanın 90%'ı çinko metalinden oluşmaktadır. Bu alaşımda çekme dayanımını artırmak ve ayrıca darbe dayanımı sağlamak için alüminyum kullanılır.
 • Bu parçanın hasar görmesi ve insan faktöründen kaynaklanan yer değiştirmesi durumunda iki seçeneğiniz vardır: ya parçayı değiştirmeniz gerekir ki bu teknik bilgi gerektirir ya da yer değiştirme için özel aletler kullanırsınız. Her iki durumda da UPVC kapı ve pencere tamircisinin şantiyede bulunması gerekmektedir.
 • Zamak görsel olarak önemsiz bir parça olarak değerlendirilse de teknik açıdan UPVC ve alüminyum ısıcam pencerelere takılan armatürlerin en önemli parçalarından biridir.